Proč je to vlastně tak drahé a přitom stále peníze schází? A co s tím?

6. 08. 2015 17:45:22
Je to proto, že jsme prodali soukromým firmám vodu i trubky? Tak toto je velký omyl řady lidí. Voda i trubky v převážné části ČR zůstaly v rukou státu a obcí – díky bohu. Ale je třeba znát celou pravdu.

Soukromé firmy o trubky nestojí, protože by do nich musely investovat. Chtějí ovládatjen a jen“ prodej vody a tím zisky z ní. Trubky, do kterých se musí investovat, rády nechají obcím a „jen“ si je pronajmou.

Zahraniční firmy mají zájem o to, co jim generuje zisky.

Chápete, že proto, aby mohla být voda dodána a někdo za ni zaplatil, se musí nejdříve vykopat studna? Že prostě bez studny a trubky vodu neprodáte?

Toto dnes v ČR v řadě regionů neplatí!

Systém je postaven na hlavu. Voda sice zůstala státu, vodárenské sítě většinou obcím, ale prodej vody, přešel do rukou zahraničních firem, a s ní i zisky z vody.

Asi neví, jak je to s vyvážeností smlouvy o nájmu a provozování infrastruktury a z pohledu dělení profitu z vody, který samozřejmě nelze dosáhnout bez infrastruktury a investic do ní.

Divíte se, že Praze schází peníze na investice a EU toto odmítá dotovat?

více na vodarny

Zahraniční firmy vymyslely a realizovaly po celé Evropě, včetně Francie, Itálie či Německa geniální systém. Oddělíme neoddělitelné. Vodárenskou infrastrukturu (studny) nechaly městům a obcím a vodu „jen“ prodávají a inkasují zisky. V zahraničí tyto modely ukončují, u nás se zavádí.

Naháněči koncernů a někteří "politici" toto presentují jako provozní model. Z pohledu koncernů to skutečně provozní model je. Ony provozují, dodávají vodu, čistí ji, podnikají, kontrolují peněžní toky, inkasují zisky a vydělávají.

Z pohledu měst a obcí jde o vše možné, jen ne o model podnikání, který obcím vydělá. Z pohledu okresní vodárny, jde spíše o neprovozní tunel. Vodárna totiž přijde o své dominantní obchodní postavení správce vodárenského monopolu v regionu. Přijde o zaměstnance, o portfolio svých klientů, o v oboru vzdělaný management, o jediný ziskový předmět podnikání, často i o možnost čerpat dotace z EU.

Když toto víte, tak to už tak dobře nevypadá a jako podnikání, které obcím bude vydělávat už vůbec. Když navíc pochopíte, že vlastnictví infrastruktury je v podstatě jen závazek vodárny financovat její obnovu, ale vodárna s ní stejně nedisponuje, protože ji pronajme koncernu, tak vlastně zjistíte, že vodárna je často prázdná slupka a „trafika“ pro kooperující "politiky".

Připadá vám to absurdní? Není třeba, ono to absurdní je.

Aby tento "model" byl zaveden a fungoval, musí koncern dostat na svou stranu "šikovné" zastupitele. Koncerny se k ziskům z vody totiž nedostanou bez toho, že jim politici zevnitř vodáren neotevřeli dveře.

Problém ovšem nejsou koncerny a jejich snaha ovládnout monopol a vydělat je logická.

Problém jsou "politici" a jejich ochota kooperovat/kolaborovat (vyberte si, co vám víc sedí) a jednat skrytě ve prospěch koncernů. To se projevuje dokonce i dnes. V době, kdy je více než zřejmé, že na model/tunel doplácí lidé, obce, města i stát.

Někteří "politici" nechtějí vidět, slyšet ani vědět

Díky podobným provozním modelům/tunelům teče v řadě okresů České republiky 20-30% z peněz vybraných od lidí za vodné a stočné do zahraničí místo zpět do trubek! Cena vody je často nejdražší v kraji, vodárny nemají peníze na obnovu sítí a města ze svých rozpočtů dotují výstavbu infrastruktury.

Proto si myslím, že je potřeba informovat lidi, politiky a požádat ty, co řídí stát o nápravu systému ve prospěch obcí, lidí i státu. Vždyť proto ve svých funkcích jsou. Pokud vás zajímá, jak jsem to pojal, tak se podívejte na:

Výzva premiérovi

Autor: Radek Novotny | čtvrtek 6.8.2015 17:45 | karma článku: 22.70 | přečteno: 867x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 384 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 599 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 913 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1590 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 498 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1308

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...