Jak se stalo, že českou vodu prodávají v ČR cizinci?

21. 02. 2016 13:37:00
V letech 1996-2006 souhlasili starostové měst a obcí, aby městské vodárny uzavřely se zahraničními koncerny podivné smlouvy. Co a jak probíhalo, jsem zdokumentoval na dvou příkladech. Jeden je z Moravy a druhý z Čech.

Došlo k uzavření smluv, kterými prodej vody, její dodání, odvedení a vyčištění přešlo do rukou koncernu a současně s tím přešlo do jeho rukou také právo inkasovat původně jediný zdroj obnovy infrastruktury - zisk z vody. Byl zaveden soukromý PROVOZNÍ MODEL.

Uzavírání těchto modelů často provázely manipulace se zastupiteli, motivování předem vybraných měst k hlasování pro uzavření smluv s koncernem, lživé informování starostů o pozici různých naháněčů koncernů v městské vodárně (např., že je městská vodárna ovládaná soukromou společností) a někdy také zastrašování, různé mediální praktiky a dokonce různé gangsterské praktiky vůči zastupitelům a lidem, kteří bránili vodárny a vodu před zavedením podobných modelů.

Co je to provozní model? Ekonomický zázrak nebo ...?

Jediné peníze, které slouží k obnově vodárenských sítí, jsou peníze inkasované od spotřebitelů za vodu. Pokud vodárna vlastní vodárenské sítě a neprovozuje je, (uzavře smlouvy např. s koncernem o tzv. provozním modelu), jde často o rafinovaný systém privatizace zisků a zestátnění nákladů. Právě proto je některými lidmi prosazován. Umožňuje soukromým firmám inkasovat zisky z prodeje "vody" a přitom nemusí investovat do infrastruktury, bez které prodej vody nelze realizovat. Do podpisu těchto smluv neinkasovaly z vodárenského monopolu ani korunu.

Jde o geniální a současně absurdní model. Z městských vodáren je na koncern vyveden jediný zisky tvořící předmět podnikání, tj. provozování vodárenské infrastruktury a tím právo inkasovat zisk. Při zavádění těchto modelů byl často zastupitelům slibován pouze inflační růst ceny vody, dotace z EU a investování soukromých subjektů na místo obcí nebo městských vodáren. Neznalí zastupitelé na toto slyšeli a vlastně neměli odvahu říct, že jde o nesmysl, protože sami nic lepšího nabídnout nemohli. Proto většina z nich souhlasila.

Soukromé subjekty díky tomu často získaly kontrolu nad veškerými peněžními toky z vody a zákonem garantované právo inkasovat zisk z vody. Městské vodárně zůstala "pouze" povinnost financovat obnovu a rozvoj vodovodů a kanalizací, kterou pro podnikání nakonec používá soukromý subjekt, který ji má pronajatou!

Dostanete vysoký nájem! Rafinovaný fígl a manipulace se zastupiteli. Před uzavřením smluv s koncerny často naháněči koncernů tvrdili zastupitelům, (vesměs šlo o regionální "politiky"), že městské vodárny dostanou nájem, který bude vyšší, než je částka odpisů z pronajatého majetku. Ale i když k tomu dojde, tak jakékoliv navýšení nájmu je okamžitě započteno do ceny vody a navýšení ve skutečnosti zaplatí opět lidé. Cena vody samozřejmě vzroste.

Toto navýšení svých příjmů může v případě potřeby udělat samotná městská vodárna a zajistit si tím vyšší zdroje pro obnovu vodárenských sít. K tomu žádné koncerny nebo překupníky rozhodně nepotřebuje.

Zisková marže je z městských vodáren fuč, jedním podpisem. Cílem celého tohoto modelu je vyvést ziskovou marži z vody z vodárny v rukou obcí na soukromý subjekt, když po podpisu provozních smluv, na soukromý subjekt přejde zákonem garantované právo inkasovat zisk z vody, kontrola nad peněžními toky a městská vodárna jakožto "pouhý" vlastník vodárenských trubek, již žádné garantované právo na zisk z vody nemá.

Video: Provozováním se vydělávají peníze. Je provozní model ekonomický zázrak nebo ...?

PŘEHLEDNÁ MAPA A DATA UMOŽŇUJÍCÍ SROVNÁNÍ 25 VELKÝCH VODÁREN V ČR

Kde v České republice prodávají českou vodu cizinci?

Autor: Radek Novotny | neděle 21.2.2016 13:37 | karma článku: 34.36 | přečteno: 4100x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 593 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 902 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1554 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 495 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1308

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...