Politici o průšvihu ve "vodě" dávno ví...

4. 06. 2015 10:15:15
14 politiků, napříč politickým spektrem a napříč republikou, se obrátilo na předsedu vlády kvůli stavu a dění ve vodárenství. Byl upozorněn na ztrátu kontroly nad vodárenstvím, nad peněžními toky, na bezpečnostní riziko ....

Politické vedení státu (pravice i levice) bylo od roku 2002 opakovaně upozorňováno na ztrátu kontroly nad vodárenstvím, ztrátu kontroly nad peněžními toky z vody, ztrátu dotací z EU, privatizaci zisků a zestátnění nákladů a bezpečnostní rizika pro stát a občany.

Naposledy v dubnu 2015 se 14 politiků, napříč politickým spektrem a napříč republikou, obrátilo na předsedu vlády B.Sobotku (a všechny poslance, senátory, předsedy polit.stran v parlamentu a ministry), kvůli negativnímu stavu a dění ve vodárenství.

Se všemi těmito 14 lidmi jsme během posledních 12 let opakovaně bránili okresní vodárny proti nájezdům naháněčů koncernů, kteří se snažili vyvést z okresních vodáren zisky na koncerny. Většinou se nám vodárny podařilo vodárny ubránit, v jednom případě máme v rukou rozhodnutí soudů, že instalace koncernu proběhla protiprávně. Tito lidé obětovali politickou kariéru, čas a šli bránit vodárnu a vodu pro svá měst a lidi.

Tito lidé jsou pro mne důkazem toho, že instalování soukromých penězovodů do vodáren v ČR se dá vyhnout. Jen to vyžaduje vůli jim v tom zabránit a jasné kroky k obraně vodárny a zájmu měst a lidí!

Zkrácený obsah prosby:

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážený pane předsedo vlády,

před rokem Vám dva z nás adresovali otevřený dopis (v dubnu 2014), který se týkal problematiky našeho vodárenství. Od této doby se bohužel nestalo nic, co by vedlo k nápravě. Obracíme se proto na Vás znovu. Jste v postavení, kdy můžete ovlivnit, zda vedení státu začne řešit závažné problémy týkající se státu, měst, obcí a občanů. Hovoříme o ztrátě kontroly nad strategickým odvětvím vodárenství, o ztrátě kontroly nad peněžními toky v něm, o ztrátě dotací z EU, o privatizaci zisků a zestátnění nákladu na vodárenské sítě, o ztrátě schopnosti zajistit bezpečnost státu. Hovoříme o oligarchickém „fungování“ samospráv a nefunkčnosti mechanismů státu, které ho a jeho občany mají chránit. Hovoříme o praktikách, které objevila Slovenská informační služba v kauze Gorila.

Situace je velmi vážná. Její neřešení (politiky zprava i zleva), dovedlo stát za 20 let k tomu, že dnes 70% vodárenských tržeb z vody v ČR kontrolují zahraniční koncerny. Ročně odtéká 1,4 miliardy korun zisku z vodného a stočného do zahraničí, přitom jde o jediný vlastní zdroj financí pro rozvoj odvětví a peníze v odvětví schází. Další miliardy odtékají z odvětví nákladovým způsobem. Doplácejí na to veřejné rozpočty.

Smlouvy s koncerny byly často uzavřeny protiprávně (Praha, Kladno, Zlín ...) za nevýhodných podmínek pro samosprávy a stát, kdy legalizují - nelegalizovatelné.

Byl zaveden systém s překupníkem, který inkasuje 95% zisku z vody, ale investice na její distribuci financují ze 100% občané (v ceně vody a z veřejných rozpočtů). Zisky, které koncerny inkasují z vody, nemusí reinvestovat zpět do obnovy odvětví, kde je prioritou veřejný zájem. Jde o regionální monopol. Toto odvětví má síťový charakter, je strategické pro stát z pohledu obrany, ekonomiky, sociálních dopadů a životního prostředí. Voda se týká všeho a všech.

Systém je postavený na hlavu a sám sebe požírá. Praha nedostane 6 miliard dotací z EU na ÚČOV, proto zaplatí ÚČOV ze svého rozpočtu lidé a mezi tím koncern již vyinkasoval od lidí z vodného a stočného - 6 miliard Kč zisku. Ten si poté ÚČOV, kterou lidé z daní zaplatí, pronajme a bude dál vydělávat? Kauza Prahy je zdokumentována na:

www.pravdaovode.cz/okres-praha/praha-privatizace

Dveře k ziskům z vody se otevírají pouze zevnitř vodáren. Proto problém nejsou samotné koncerny, ale jednání politiků ve prospěch koncernů, místo ve prospěch měst, obcí a státu.

Poslední vládou schválená „regulace“ dokazuje, že koncernové lobby ovládlo rozhodovací proces státu při schvalování regulace ve strategickém odvětví nebo vláda nemá o funkční regulaci zájem. Výsledkem je nekoncepční a nefunkční „regulace“, která je jako ochrana zájmu státu, měst, obcí a občanů doslova impotentní.

Ukázkový příklad Zlín, který dokládá vše výše uvedené a týká se přímo politických stran ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Lidé pracující pro koncern vše řídili. Část z nich působila ve vodárně a na radnici města Zlín. To, co říkáme, potvrdili i soudci. Zdokumentování kauzy Zlín je také veřejně přístupné:

www.pravdaovode.cz/pravda-o-vak-zlin/

Obrana vodáren se řeší soudní cestou, ale to trvá dlouho a pro města a občany je rozhodně levnější prevence, než vodu a vodárny léta bránit u soudů proti koncernům a jejich právníkům.

Obracíme se na Vás proto s žádostí o pomoc. Projděte si prosím odkazy, které posíláme. Pokud budete mít názor, že věc je třeba konečně řešit, vyzvěte členy vaší strany, aby jednali s dalšími stranami a pomohli ukončit protiprávní stav ve Vaku Zlín. Řešení ve VaKu Zlín je řešením pro celou republiku. Řekněte veřejně, co je cílem ČSSD ve vodárenství, co podporuje a proti čemu je rozhodnuta se postavit.

Modely s překupníky lze odinstalovat. Šlo to v Paříži, v Berlíně a v dalších městech. Tam, kde jsou instalovány protiprávně, musí být žalobce. Pak odinstalace nebude pro stát, obce a občany drahá.

Proto si Vás dovolujeme požádat, abyste s příslušnými ministry, ve spolupráci s koalicí a politickými stranami v parlamentu zaměřili na stav a situaci v celém vodárenství pozornost a zpracovali koncepci státu ve vodárenství, která povede k nastavení skutečných mechanismů a systémů správy „vody“ ve prospěch státu, měst a lidí.

Přijatá varianta „regulace“ žádné koncepční a efektivní řešení a pro stát a lidi není a není to ani regulace. Jedinou správnou variantou je ponechat vliv státu a obcí na provozování a prodej vody, bez překupníka, neboť jen tak lze zajistit naplnění veřejného zájmu, pro který vodárny vznikly a byly převedeny do správy měst a obcí. Překupník prodeje vody není potřeba, což dokládají vodárny, které v rukou měst a obcí zůstaly. .......

  1. Výzva k řešení z dubna 2014

  2. Celá prosba z dubna 2015

pozn: Politici ví i o praktikách koncernů

Zaslali jsme jim Fr. dokument „ Voda vydělává, aneb jak soukromé korporace bohatnou“, oceněný Cenou děkana Provozně ekonomické fakulty, odhaluje praktiky korporací při správě vodovodů a kanalizací www.harvestfilms.cz/eshop/biologie/voda-vydelava.html.

Autor: Radek Novotny | čtvrtek 4.6.2015 10:15 | karma článku: 18.20 | přečteno: 550x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Stanislav Jonák

Proč by neměly být důchody?

Včera jsem se letmo dostal do krátké debaty o starobních důchodech, resp. o tom, že za pár desítek let nebudou. A já jsem si uvědomil, že vlastně nechápu proč.

22.7.2019 v 16:59 | Karma článku: 25.49 | Přečteno: 1034 | Diskuse

Jirka Severa

Vyšší daně - dražší bydlení ? Ale nepovídejte !

Před několiky dny v iDnes blogu, Markéta Šichtařová vehementně propagovala teorii, podle které vyšší daně z nemovitostí pro majitele způsobují nárůst cen bydlení pro kupce a nájemníky. Zajímavé, ovšem otázka je, jak pro koho.

22.7.2019 v 14:31 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 770 | Diskuse

Luboš Smrčka

Neposkvrněné početí italské liry

Tento blog jsem si nechával nějakou dobu uležet. Jaksi podvědomě jsem nechtěl reagovat na zprávu, že italský vicepremiér Matteo Salvini zvažuje zavedení nové paralelní měny. Připadalo mi to příliš šílené.

22.7.2019 v 8:27 | Karma článku: 15.91 | Přečteno: 560 | Diskuse

Daniel Schubert

Fakta: Léčitel stojí 534,- Kč/h, katolický kněz 1671,- Kč/h, lékař 4361,- Kč/h

Kolikrát jsem to již slyšel, jak to dělají léčitelé „jenom pro peníze“, jak jsou „drazí“, jak je alternativní medicína „velký byznys“, a proto jim nejde o zdraví klienta/pacienta na prvním místě.

19.7.2019 v 21:37 | Karma článku: 16.95 | Přečteno: 2307 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Vyšší daně – dražší bydlení!

Trh nemovitostí začíná být žhavým politickým tématem. Ceny nemovitostí v posledních letech tak výrazně vzrostly, že se pro lidi s průměrnými příjmy staly nedostupné. Platí to téměř po celé Evropě, platí to i pro Kanadu.

19.7.2019 v 8:08 | Karma článku: 46.90 | Přečteno: 13462 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1293

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Najdete na iDNES.cz