Rozhodnutí Nejvyššího soudu označuje viníka nebo …

10. 06. 2015 16:30:54
Politici z velkých měst jsou oprávněni hlasovat a nesou tím plnou odpovědnost za dění v okresních vodárnách po celé ČR. To znamená, odpovídají za stav vodáren, ze kterých byly privatizovány zisky, za stav vodárenských sítí.

Odpovídají za nemožnost čerpání dotací z EU i za drahou vodu.

Vše výše uvedené plyne z usnesení Nejvyššího soudu (dále jen „NS“), které vynesl v dubnu 2015 k neplatnosti valné hromady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a.s., (dále jen „Vak Zlín“) z roku 2005.

Obsah usnesení je třeba vidět z nadhledu.

Jde o rozhodnutí Nejvyššího soudu, proto se týká řady okresních vodáren v České republice. Především těch, ve kterých byly privatizovány zisky z vodného a stočného a zestátněny náklady na infrastrukturní sítě. Prostě všech, kde je nastaven obdobný systém správy vodárenských sítí jako v Praze či ve Zlíně.

Toto usnesení je vzhledem k důkazům i vzhledem k nálezu Ústavního soudu (dále jen „ÚS“) ze dne 3.3. 2015 opět překvapivé. Předchozí rozhodnutí NS totiž již 2x zrušil ÚS jako protiprávní a v rozporu s Ústavou České republiky. Ale díky Bohu za něj, protože z něj plynou již jen dvě možné otázky.

Co nastalo, pokud je usnesení NS správné?

Nastalo jasné označení odpovědného viníka. Léta odpovídám na nejčastější otázky lidí nejen na Zlínsku a v Praze: Proč stále roste cena vody? Kdo to umožnil? Kdo je za to odpovědný?

Odpovídám otázkami.

Kdo ovládal prodej vody? Kdo ho ovládá dnes? Kde dnes končí peníze za vodu, které platíte?

Správnost mé „odpovědi“ nyní potvrdil i NS. Koncerny či jejich naháněči nejsou problém! Dveře k ziskům z vody se otevírají pouze zevnitř vodáren a otevřeli je „politici“. Problém jsou proto Hadi na radnicích , kteří uzavírají pro vodárny, obce a lidi nevýhodné smlouvy.

Soud rozhodl, že město Zlín vlastnilo 47,41 % podíl akcií před uzavřením sporných smluv s ČS. Jejich uzavřením žádný podíl na hlasovacích právech nezískalo, a povinnost učinit nabídku převzetí mu tudíž nemohla vzniknout. ČS ani Jižní vodárenská se nestaly akcionáři, ani neovládly akcionáře společnosti mající rozhodný podíl na hlasovacích právech - prostě ten, kdo měl akcie, rozhodoval a nese odpovědnost.

NS k tomuto závěru navíc přidal - bez ohledu na existenci jakýchkoliv smluv mezi městy a soukromými firmami, např. Českou spořitelnou, a.s. (dále jen „ČS“) či firmami s různými názvy.

NS tak v podstatě konstatoval, že „politici“ velkých měst nesou výhradní odpovědnost za stav okresních vodáren, ze kterých byly "privatizovány" zisky a tím samozřejmě i za nemožnost čerpaní dotací z EU, za každoroční „odklánění“ zisků z vody na soukromé subjekty i za drahou vodu pro občany.

Z rozhodnutí NS plyne i další zásadní důkaz. Po celé České republice docházelo, s pravděpodobností hraničící s jistotou, k podvodnému jednání, když se soukromé subjekty presentovaly zastupitelům i státním institucím jako osoby, které mají postavení ve vodárnách či dokonce vodárny ovládají. Rozhodnutí NS je důkaz, že v takovém postavení nikdy nebyly. Přesto se takto oficiálně presentovaly státním institucím a cíleně vytvářely informační a manipulační tlak na zastupitele, kteří na základně jimi nepravdivě sdělených informací jednali tak, že dnes vodárny, města i občané nesou negativními důsledky! I toto v podstatě shledal NS.

Co nastalo, pokud usnesení NS není správné?

ÚS v nálezech z roku 2014 a 2015 stanovil, jaké důkazy musí NS zohlednit, provést a k tomu zdůvodnit jejich interpretaci. ÚS konstatoval porušování základní lidských práv na spravedlivý proces, dané občanům Ústavou ČR. Aktuální obsah usnesení NS nedokládá, z jakých důkazů NS čerpal, které zohlednil a které vyloučil. Tento přístup bohužel vede opět k tomu, že ÚS bude muset opět posoudit rozhodovací proces NS. Rozhodne-li tak, že NS opět pochybil, pak je to již důkaz kolapsu justice v ČR anebo důvodná pochybnost o neexistence nestrannosti v rozhodování.

Závěr

Lze počítat s tím, že to usnesení NS bude nyní obsahově „kopírováno“ k dalším sporům. I proto je usnesení NS důležité a je důležité i z hlediska uplatnění náhrad škod.

Bohužel platí, že nápravu instalace absurdních penězovodů do okresních vodáren zaplatíme dříve nebo později všichni několikanásobně dráže, než dnes musíme. Náprava však nebude mít už jen finanční dopady, ale lze očekávat, že podobných „havárii“ jako posledně v Dejvicích bude po celé republice v čase přibývat, protože potrubí stárne a peníze na jeho prostou obnovu nestačí. To už se však bude dotýkat každého z nás velmi citelně.

Kdo má zájem o usnesení NS napište mi na rn@cccfm.cz.

Zvukový záznam z vyhlášení nálezu ÚS si můžete poslechnout ZDE

Autor: Radek Novotny | středa 10.6.2015 16:30 | karma článku: 21.36 | přečteno: 875x

Další články blogera

Radek Novotny

Tunelování vodáren v České republice a drancování peněženek lidí, lze ukončit přes obranu

Proces vedoucí k uzavření vazalských smluv s koncernem, díky kterým byl mezi lidi a okresní vodárnu Vak Zlín instalován soukromý penězovod, kterým tečou zisky z vody do zahraničí, místo do obnovy

27.9.2016 v 10:26 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.

14.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.21 | Přečteno: 9379 | Diskuse

Martina Doleželová

a zase ta EET...

Prý se narovná podnikatelské prostředí. Malí, velcí, všem stejně. Služby se zdražily, sociální jistoty podnikatelů se nezměnili... Placená dovolená? Co to je?

11.6.2019 v 14:17 | Karma článku: 32.46 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Pavel Makovec

Vývoz mléka do Německa aneb naše „Silné Česko“

Dnešní zpráva o tom, že největší česká mlékárna Madeta přijde o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně od českého mlékařského a hospodářského družstva JIH kvůli 30-40 haléřům za litr mléka odhaluje bídu českého národního hospodářství

7.6.2019 v 15:49 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1998 | Diskuse

Vladimír Vlk

Kterak mít elektřinu za korunu?

Není to tak dávno, co jsme v Poslanecké sněmovně představovali poslancům priority Energetického regulačního úřadu a také jim vysvětlovali, jak a z čeho se vypočítává konečná cena elektrické energie.

7.6.2019 v 12:48 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 738 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Seznamy nepohodlných

Tuhle jsem narazila na seznam rockových kapel nepohodlných před rokem 1989. V jednom sloupci jméno, ve druhém důvod. Argumenty bizarní, směšné, dnes nepochopitelné.

7.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.65 | Přečteno: 25261 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1292

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Najdete na iDNES.cz