Šokující objev: investice není investicí a nájem není nájem!

17. 06. 2015 9:30:30
Někteří lidé šíří, že Veolie zaplatila Praze investice do infrastruktury v hodnotě 2 miliard korun. To je hodně peněz a vytváří to pěkný obraz o tom, jak fr.koncern Praze pomáhá a také o tom, že smlouvy s Veolií jsou výhodné.

Možná je to pravda anebo není a pak někdo s lidmi a politiky v České republice manipuluje.

1) Co tedy vlastně dostává Praha od Veolie?

Veolia platí Praze nájemné za infrastrukturu. Předpokládám, že se shodneme na tom, že "nájemné" rozhodně není investice! Takže 2 miliardy za nájem, nejsou 2 miliardy do investic!

Někdy je věc tak očividná, že ji prostě nevidíme. Důležité je proto vnímat i to - za infrastrukturu. Vysvětlím. Aby bylo, co pronajímat, musí Praha nejdříve infrastrukturu vybudovat a zaplatit. To znamená, Praha nejdříve zafinancuje a vybuduje infrastrukturu a až poté ji může pronajmout a dostane za ni nájem. Ne naopak!

2) Jak se stanoví výše nájemného (nejen) v Praze?

Princip smluv o provozování infrastruktury s Veolií stanoví, že nájemné, které Praha od Veolie dostává je odvozeno především od výše odpisů pronajatého majetku.

To znamená:

  • aby Praha vůbec něco dostala, musela nejdříve miliardy investovat
  • v nájmu dostane v podstatě to, co předtím sama investovala, ale rozloženo v čase (odpis investice)

3) Je vratka jistiny úvěru výnos banky? Není. Je "nájem", který dostává Praha od Veolie nájem?

To je zásadní otázka. Je "nájem" vůbec nájem? Dle mého názoru v části vratky původní investice to je vlastně splátka "jistiny úvěru" a pouze tu část nájmu, která je Veolií hrazena nad odpisy, lze považovat za nájem! Netvrdím, že to je nelegální. Tvrdím, že to je dobře zamaskovaný kočkopes, navíc postavený na hlavu.

Města investují do něčeho, co nepoužívají. Hned to pronajmou a subjekt, který si to pronajal s tím podniká a inkasuje zisky. Postupně investice městům za např.30 let vrátí v "nájemném", ale o zisky se s nikým nedělí. Městům přitom schází peníze na investice!

Je to privatizace zisků a zestátnění nákladů!

4) Je to perpetum mobile? Není, alespoň ne pro Prahu a města v ČR.

Praha dostane původně investované miliardy v rozmezí za 30-50 let zpět, ale v tu dobu bude pořízení stejné, ale nové investice mnohonásobně dražší a Praha jiné než původní peníze nemá.

Prostředky, které infrastruktura vydělala skončily díky provozní smlouvě u koncernu, protože zisky z VODY se inkasují až platbou spotřebitelů za fakturované vodné a stočné. To provádí Veolia, které je nemusí zpět do obnovy infrastruktury investovat.

5) Kdo ve skutečnosti platí "nájemné", které posílá Veolie na účet Prahy?

Nájemné za infrastrukturu je provozovatel (Veolie), oprávněn započítat spotřebitelům do vodného a stočného. Takže vše, tedy i nájem infrastruktury, platí lidé v ceně vody. Peníze, které přitečou na účet Prahy, jsou vlastně peníze, které jim de facto zaplatí lidé přes účet Veolie.

6) Kdo na tomto systému vydělává?

Infrastruktura umožňuje prodej vody a ten přináší zisk. Pravdou je, že na provozování infrastruktury vydělává výhradně Veolie.

7) Ptáte se kolik?

Od roku 2000 inkasovala Veolie cca 6 miliard korun zisku, který lidé zaplatili ve vodném a stočném. Tyto peníze Veolie díky "smlouvě o provozování" zpět do infrastruktury investovat nemusí. Proč by to také dělala, vždyť ji investice financuje Praha?

Kdo a kolik na vodě vydělává?

ZISKY Z VODY V PRAZE

Právě pro tento nesmyslný systém odmítla EU poskytnout Praze dotace. Vždyť vy peníze máte, ale necháváte je soukromníkovi, tak není důvod vaši hloupost prohlubovat a dotovat.

Ještě si myslíte, že:

  • Veolie zaplatila Praze investice do infrastruktury v hodnotě 2 miliard korun?
  • Provozní smlouvy s Veolií jsou pro vodárny, měst a občany výhodné?

Co s tím?

Prodej vody vrátit do rukou měst a jejich vodáren. Smlouvy již skončily v Paříži, Berlíně a v dalších městech a regionech. Co to přineslo, řekne přímo starostka Paříže.

Autor: Radek Novotny | středa 17.6.2015 9:30 | karma článku: 25.56 | přečteno: 1246x

Další články blogera

Radek Novotny

Tunelování vodáren v České republice a drancování peněženek lidí, lze ukončit přes obranu

Proces vedoucí k uzavření vazalských smluv s koncernem, díky kterým byl mezi lidi a okresní vodárnu Vak Zlín instalován soukromý penězovod, kterým tečou zisky z vody do zahraničí, místo do obnovy

27.9.2016 v 10:26 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.

14.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.21 | Přečteno: 9379 | Diskuse

Martina Doleželová

a zase ta EET...

Prý se narovná podnikatelské prostředí. Malí, velcí, všem stejně. Služby se zdražily, sociální jistoty podnikatelů se nezměnili... Placená dovolená? Co to je?

11.6.2019 v 14:17 | Karma článku: 32.46 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Pavel Makovec

Vývoz mléka do Německa aneb naše „Silné Česko“

Dnešní zpráva o tom, že největší česká mlékárna Madeta přijde o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně od českého mlékařského a hospodářského družstva JIH kvůli 30-40 haléřům za litr mléka odhaluje bídu českého národního hospodářství

7.6.2019 v 15:49 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1998 | Diskuse

Vladimír Vlk

Kterak mít elektřinu za korunu?

Není to tak dávno, co jsme v Poslanecké sněmovně představovali poslancům priority Energetického regulačního úřadu a také jim vysvětlovali, jak a z čeho se vypočítává konečná cena elektrické energie.

7.6.2019 v 12:48 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 738 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Seznamy nepohodlných

Tuhle jsem narazila na seznam rockových kapel nepohodlných před rokem 1989. V jednom sloupci jméno, ve druhém důvod. Argumenty bizarní, směšné, dnes nepochopitelné.

7.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.65 | Přečteno: 25261 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1292

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Najdete na iDNES.cz