Proč je to vlastně tak drahé a přitom stále peníze schází? A co s tím?

6. 08. 2015 17:45:22
Je to proto, že jsme prodali soukromým firmám vodu i trubky? Tak toto je velký omyl řady lidí. Voda i trubky v převážné části ČR zůstaly v rukou státu a obcí – díky bohu. Ale je třeba znát celou pravdu.

Soukromé firmy o trubky nestojí, protože by do nich musely investovat. Chtějí ovládatjen a jen“ prodej vody a tím zisky z ní. Trubky, do kterých se musí investovat, rády nechají obcím a „jen“ si je pronajmou.

Zahraniční firmy mají zájem o to, co jim generuje zisky.

Chápete, že proto, aby mohla být voda dodána a někdo za ni zaplatil, se musí nejdříve vykopat studna? Že prostě bez studny a trubky vodu neprodáte?

Toto dnes v ČR v řadě regionů neplatí!

Systém je postaven na hlavu. Voda sice zůstala státu, vodárenské sítě většinou obcím, ale prodej vody, přešel do rukou zahraničních firem, a s ní i zisky z vody.

Asi neví, jak je to s vyvážeností smlouvy o nájmu a provozování infrastruktury a z pohledu dělení profitu z vody, který samozřejmě nelze dosáhnout bez infrastruktury a investic do ní.

Divíte se, že Praze schází peníze na investice a EU toto odmítá dotovat?

více na vodarny

Zahraniční firmy vymyslely a realizovaly po celé Evropě, včetně Francie, Itálie či Německa geniální systém. Oddělíme neoddělitelné. Vodárenskou infrastrukturu (studny) nechaly městům a obcím a vodu „jen“ prodávají a inkasují zisky. V zahraničí tyto modely ukončují, u nás se zavádí.

Naháněči koncernů a někteří "politici" toto presentují jako provozní model. Z pohledu koncernů to skutečně provozní model je. Ony provozují, dodávají vodu, čistí ji, podnikají, kontrolují peněžní toky, inkasují zisky a vydělávají.

Z pohledu měst a obcí jde o vše možné, jen ne o model podnikání, který obcím vydělá. Z pohledu okresní vodárny, jde spíše o neprovozní tunel. Vodárna totiž přijde o své dominantní obchodní postavení správce vodárenského monopolu v regionu. Přijde o zaměstnance, o portfolio svých klientů, o v oboru vzdělaný management, o jediný ziskový předmět podnikání, často i o možnost čerpat dotace z EU.

Když toto víte, tak to už tak dobře nevypadá a jako podnikání, které obcím bude vydělávat už vůbec. Když navíc pochopíte, že vlastnictví infrastruktury je v podstatě jen závazek vodárny financovat její obnovu, ale vodárna s ní stejně nedisponuje, protože ji pronajme koncernu, tak vlastně zjistíte, že vodárna je často prázdná slupka a „trafika“ pro kooperující "politiky".

Připadá vám to absurdní? Není třeba, ono to absurdní je.

Aby tento "model" byl zaveden a fungoval, musí koncern dostat na svou stranu "šikovné" zastupitele. Koncerny se k ziskům z vody totiž nedostanou bez toho, že jim politici zevnitř vodáren neotevřeli dveře.

Problém ovšem nejsou koncerny a jejich snaha ovládnout monopol a vydělat je logická.

Problém jsou "politici" a jejich ochota kooperovat/kolaborovat (vyberte si, co vám víc sedí) a jednat skrytě ve prospěch koncernů. To se projevuje dokonce i dnes. V době, kdy je více než zřejmé, že na model/tunel doplácí lidé, obce, města i stát.

Někteří "politici" nechtějí vidět, slyšet ani vědět

Díky podobným provozním modelům/tunelům teče v řadě okresů České republiky 20-30% z peněz vybraných od lidí za vodné a stočné do zahraničí místo zpět do trubek! Cena vody je často nejdražší v kraji, vodárny nemají peníze na obnovu sítí a města ze svých rozpočtů dotují výstavbu infrastruktury.

Proto si myslím, že je potřeba informovat lidi, politiky a požádat ty, co řídí stát o nápravu systému ve prospěch obcí, lidí i státu. Vždyť proto ve svých funkcích jsou. Pokud vás zajímá, jak jsem to pojal, tak se podívejte na:

Výzva premiérovi

Autor: Radek Novotny | čtvrtek 6.8.2015 17:45 | karma článku: 22.70 | přečteno: 866x

Další články blogera

Radek Novotny

Tunelování vodáren v České republice a drancování peněženek lidí, lze ukončit přes obranu

Proces vedoucí k uzavření vazalských smluv s koncernem, díky kterým byl mezi lidi a okresní vodárnu Vak Zlín instalován soukromý penězovod, kterým tečou zisky z vody do zahraničí, místo do obnovy

27.9.2016 v 10:26 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.

14.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.21 | Přečteno: 9385 | Diskuse

Martina Doleželová

a zase ta EET...

Prý se narovná podnikatelské prostředí. Malí, velcí, všem stejně. Služby se zdražily, sociální jistoty podnikatelů se nezměnili... Placená dovolená? Co to je?

11.6.2019 v 14:17 | Karma článku: 32.46 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Pavel Makovec

Vývoz mléka do Německa aneb naše „Silné Česko“

Dnešní zpráva o tom, že největší česká mlékárna Madeta přijde o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně od českého mlékařského a hospodářského družstva JIH kvůli 30-40 haléřům za litr mléka odhaluje bídu českého národního hospodářství

7.6.2019 v 15:49 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1999 | Diskuse

Vladimír Vlk

Kterak mít elektřinu za korunu?

Není to tak dávno, co jsme v Poslanecké sněmovně představovali poslancům priority Energetického regulačního úřadu a také jim vysvětlovali, jak a z čeho se vypočítává konečná cena elektrické energie.

7.6.2019 v 12:48 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 738 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Seznamy nepohodlných

Tuhle jsem narazila na seznam rockových kapel nepohodlných před rokem 1989. V jednom sloupci jméno, ve druhém důvod. Argumenty bizarní, směšné, dnes nepochopitelné.

7.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.65 | Přečteno: 25263 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1292

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Najdete na iDNES.cz