Dvousložková cena vody – zaplatíte, i když nespotřebujete ani kapku vody!

4. 02. 2016 8:15:00
Je to geniální. Díky tomu se i dá zveřejnovat informace o cenách tak, že se spotřebitelé neorientují v tom, kolik platí a hlavně nemají srovnání s vodárnami, kde cena závisí pouze na spotřebě vody.

Jak to funguje v ČR?

Otočíte kohoutkem, začne téct voda a současně se vám roztočí vodoměr a začne nabíhat poplatek za přivedení vody k vám domů – VODNÉ. Tatáž voda odteče z dřezu, vany nebo záchodu do kanalizace tím vám naběhne rovněž – STOČNÉ, neboli cena za odvedení odpadní vody a její následné vyčištění na čistírně odpadních vod.

Vodné i stočné platíme za každý spotřebovaný kubík vody. Součtem spotřebovaných kubíků získáme celkovou spotřebu vody a vodárna nám vyfakturuje počet spotřebovaných kubíků vody vynásobený cenou jednoho kubíku = Jednosložkovou cenu vody. Vyúčtování má pouze pohyblivou složku. To, co za vodu zaplatíte, závisí pouze na tom, kolik vody spotřebujete a odebereme. Pokud za celé fakturační období nevyužije ani kapku vody, nebudete platit nic.

Tzn. když jste na dovolené nebo pracujete v zahraničí, tak nic neodebíráte a nic neplatíte. Jednosložková cena vody = Vyúčtování od vodárny obsahuje pouze pohyblivou složku, která závisí na velikosti odběru vody, který provedete.

Řada vodáren, především ty v rukou zahraničních firem, zavedly dvousložkovou cenu vody, kdy se ke složce související s vaším skutečným odběrem, přičítá navíc paušální poplatek za vodoměr neboli za připojení k vodovodní síti! K pohyblivé složce přibyla složka pevná, která se stanoví dle kapacity vašeho vodoměru. V tomto případě musíte platit, i když žádnou vodu nespotřebujete.

Zveřejňování informací o cenách

Vodárny, které zavedly dvousložkovou cenu vody, často zveřejňují informace o cenách vody tak, aby se spotřebitel vlastně nedozvěděl, jaká je jednosložková (průměrná) cena vody u něj v regionu a tak spotřebitel nemá porovnání cen s okolními vodárnami, které účtují jednosložkovou cenu vody.

Čest výjimkám, jako například Vodovody a kanalizace Hodonín, a.s. (městská vodárna) nebo Vodárny Karlovy Vary (fr. koncern SUEZ) s tím nemají problém a rovnou v informacích o vyhlášení ceny pro další rok zveřejní Dvousložkovou cenu vody a současně zveřejňují „průměrné ceny“ (průměrné ceny vypočítané z celkových výnosů provozovatele a fakturovaného množství pitné, resp. odpadní vody) = jednosložkovou cenu Důkaz ZDE Většinou ovšem tento „průměr“ vodárny odmítají vydat a lidem předávají tak nepřehledné přehledy, že je v podstatě jisté, že se v nich lidé ztratí a nic se nedozví.

Kolik je průměrná cena vody na Sokolovsku? ZDE nebo u okresů a měst v Jižních Čechách, kde vodu prodává rak. koncern ČEVAK?

Unikátní Cenová mapa pro ČR

PRAVDA O VODĚ usiluje o to, aby lidé srovnávali srovnatelné, ceny vody v mapě uvedené byly přepočtené na Jednosložkovou cenu. Ceny jsou tak mezi sebou porovnatelné. Na mnoha webech jsou informace, které jednou uvádí cenu vody s DPH, jinde bez DPH, někde cenu jednosložkovou, jindy jen část ceny dvousložkové – prostě motají hrušky s jablky.

Dostal jsem otázku: Proč nejsou v cenové mapě ceny vody pro České Budějovice, Písek, Tábor, Jindřichův Hradec ...?

MAPA CEN VODY V OKRESECH ČR PRO ROK 2016

Proč někde údaje nejsou?

Protože ČEVAK zatím nezveřejnil jednosložkové nebo průměrné ceny, přitom je má spočítané, protože právě z nich se počítají Dvousložkové ceny. K přesným číslům se nakonec stejně dostaneme, ale až za rok, kdy společnost musí zveřejnit Celkové vyúčtování nákladů na vodné a stočné, kde v řádku 15 – skutečnost součtem vodného a stočného zjistím.

Koncerny se veřejně presentují jako otevřené společnosti, sloužícím lidem proto poskytování nebo neposkytování těchto údajů je poměrně přesným důkazem o tom, zda je pravda to, co tvrdí nebo jde jen o prázdné fráze.

Region Jižní Čechy má zatím v mapě jen cenu za rok 2015 a ta vychází z údajů Celkového vyúčtování. Požádal jsem ČEVAK o zaslání průměrných cen, aby údaje o cenách v mapě měly srovnatelný základ.

Nevím, jestli uspěji, proto hledám lidi z regionu – spotřebitelé – kterým tyto informace vydat musí. Ozvěte se mi na RN@cccfm.cz – děkuji.

Příklad:

Jednosložková cena vody

Spotřebujete 150 kubíků vody za rok. Jeden kubík stojí 100 Kč (50 Kč vodné + 50 Kč stočné), celkem tedy zaplatíte 15.000 Kč/rok.

Celkem 15.000 Kč/rok.

Dvousložková cena vody

Spotřebujete 150 kubíků vody za rok. Jeden kubík stojí také 100 Kč (50 Kč vodné + 50 Kč stočné), ale navíc musíte odvést 2 500 Kč za kapacitu svého vodoměru (1250 Kč pevná složka vodného + 1 250 Kč pevná složka stočného). Zaplatíte 15.000 za vodu a navíc paušál 2.500 Kč za připojení k vodovodu.

Celkem 17.500 Kč/rok

Autor: Radek Novotny | čtvrtek 4.2.2016 8:15 | karma článku: 27.78 | přečteno: 1730x

Další články blogera

Radek Novotny

Tunelování vodáren v České republice a drancování peněženek lidí, lze ukončit přes obranu

Proces vedoucí k uzavření vazalských smluv s koncernem, díky kterým byl mezi lidi a okresní vodárnu Vak Zlín instalován soukromý penězovod, kterým tečou zisky z vody do zahraničí, místo do obnovy

27.9.2016 v 10:26 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.

14.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.21 | Přečteno: 9379 | Diskuse

Martina Doleželová

a zase ta EET...

Prý se narovná podnikatelské prostředí. Malí, velcí, všem stejně. Služby se zdražily, sociální jistoty podnikatelů se nezměnili... Placená dovolená? Co to je?

11.6.2019 v 14:17 | Karma článku: 32.46 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Pavel Makovec

Vývoz mléka do Německa aneb naše „Silné Česko“

Dnešní zpráva o tom, že největší česká mlékárna Madeta přijde o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně od českého mlékařského a hospodářského družstva JIH kvůli 30-40 haléřům za litr mléka odhaluje bídu českého národního hospodářství

7.6.2019 v 15:49 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1998 | Diskuse

Vladimír Vlk

Kterak mít elektřinu za korunu?

Není to tak dávno, co jsme v Poslanecké sněmovně představovali poslancům priority Energetického regulačního úřadu a také jim vysvětlovali, jak a z čeho se vypočítává konečná cena elektrické energie.

7.6.2019 v 12:48 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 738 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Seznamy nepohodlných

Tuhle jsem narazila na seznam rockových kapel nepohodlných před rokem 1989. V jednom sloupci jméno, ve druhém důvod. Argumenty bizarní, směšné, dnes nepochopitelné.

7.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.65 | Přečteno: 25261 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1292

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Najdete na iDNES.cz