Justice? Politici a financování stran - nic. Šéfka ERU - 8,5 let. Politici a voda - nic.

23. 02. 2016 11:32:53
Česká justice a tři kauzy. Financování politické kariéry z veřejných zdrojů. Voda a zisky z ní v rukou koncernů. Energetický úřad a boj s solárními barony.

1) Kauza financování politické strany: Ministr zemědělství Drobil - nic

Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta DNES. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat, ale ještě předtím stihl Michálka z SFŽP odvolat.

Případem se podle týdeníku Respekt z vlastní aktivity zabývali dva žalobci - Pokorná a Adam Borgula. V lednu se prý u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana konala porada, které se kromě dvou uvedených účastnili i Hercegová a vrchní žalobce Vlastimil Rampula. Šéfžalobce Zeman je podle Respektu na zmíněné poradě vyzval, ať pátrání spojí v jedno, protože jedině to může vést k úspěšnému odhalení úplatkářů. Zemanův apel ale nevyslyšeli a kauzu po třech měsících uzavřeli s tím, že se nic protizákonného nestalo.

Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo prověřování bývalého ministra životního prostředí, protože byl podezřelý z korupce. Poté se podle týdeníku do věci vložila žalobkyně Hercegová a Pokorné, své podřízené, prý zmíněným neveřejným dopisem vysvětlila, jak má dál věc vyšetřovat. Z dokumentu údajně jasně vyplývá, že by Pokorná měla jít Drobilovi "na ruku".

Podle Hercegové jde o nelegální únik informací. "Již jsem zahájila interní šetření," řekla Respektu.

2) Kauza solárních elektráren: Šéfka ERU 8,5 roku vězení

Krajský soud v Brně poslal předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou na 8,5 roku do vězení. Podle soudu vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu fotovoltaické elektrárny, které dostaly výhodnou výkupní licenci, i když na ni neměly nárok.

Do ERÚ Vitásková nastoupila na začátku srpna 2011, kdy ji do úřadu dosadila vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Sporným dvěma fotovoltaickým elektrárnám byly licence vydány měsíce před jejím nástupem do funkce, žalobce ale tvrdí, že už ve funkci ředitelky zmařila přezkumné řízení, v němž mohly být licence elektrárnám odebrány.

Přísné tresty v celé kauze vynesl senát v čele se soudcem Alešem Novotným. „Zemkovi podepsali nepravdivý předávací dokument, přestože věděli, že elektrárny nejsou hotové. Ilona Floriánová, jako pracovnice ERÚ, pak převzala spis bez dostatečné péče a vydala licence,“ konstatoval soudce Novotný.

ERÚ následně začal některé podezřelé elektrárny prověřovat. Dle verdiktu soudu se do případu vložila Vitásková. Prý věděla, že její podřízená Michaela Schneidrová, ředitelka odboru licencí, se zná se Zdeňkem Zemkem starším, otcem majitelů elektráren, nijak nezasáhla a dala Schneiderové možnost smést přezkumné řízení o udělení licence ze stolu.

Podle mluvčího úřadu Jiřího Chvojky Vitásková považuje kauzu od začátku za vykonstruovanou a za snahu ji odstavit z křesla. „Z toho také vyplývá, že se bude bránit všemi dostupnými prostředky a že dnešní prvoinstanční rozsudek nepovažuje za konečnou věc,” řekl Českému rozhlasu.

Škoda dvě miliardy

Podle vyšetřovatelů elektrárny nesplňovaly podmínky pro udělení licence. Za 20 let odběru energie z těchto solárních elektráren by tedy mohla vzniknout škoda výši až dvou miliard korun.

3) Kauzy pokoutných "privatizací" a vyvádění zisků z okresních vodáren - nic

Důsledky a případné škody sedm miliard

Kauza PRAHA

Tento proces nežaluje a nešetří nikdo, přestože Hlavní město má v rukou právní analýzy, že Smlouvy týkající se provozu vodohospodářských sítí v Praze jsou neplatné. Potvrdily to tři právní posudky, řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Smlouva mezi Pražskou vodohospodářskou společností (PVS), kterou vlastní Praha, a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) je podle Plamínkové „absolutně neplatná“, nebyla uzavřena v souladu s tehdy platným koncesním zákonem.

„Je to závažné zjištění. Jde o první krok na dlouhé cestě, na jejímž konci se, doufám, podaří zkrátit dobu vyjednané smlouvy, která je uzavřena do roku 2028,“ řekla radní. „Situace je pro město velmi nekomfortní. Smlouva, která je uzavřena do roku 2028, blokuje přijímání dotací z OPŽP“.

Kde končí peníze od lidí vybrané za vodu?

Srovnání zisků z vody PVK, PVSSrovnání zisků z vody PVK, PVS

Kauza ZLÍN

Krajský soud v Brně 2x rozhodl, že proces, který proběhl a vyústil valnou hromadou 30.4.2004 a vedl k uzavření smluv mezi vodárnou a koncernem, byl protiprávní, pokoutný a nemravný. Vedení vodárny Zlín se proti tomuto usnesení, která vrací peníze inkasované od lidí za vodu zpět od okresní vodárny Zlín a současně vrací Vak Zlín do pozice oprávněného žadatele o dotace z EU, 2x odvolalo a snaží se "namotivovat" žalující strany, které se obrátily na soudy, aby stáhly žaloby.

Kde končí peníze od lidí vybrané za vodu?

Srovnání zisků z vody Vak Zlín a koncern VeoliaSrovnání zisků z vody Vak Zlín a koncern Veolia

Názor si uděláte sami nebo se dozvíte více ZDE.

Autor: Radek Novotny | úterý 23.2.2016 11:32 | karma článku: 30.37 | přečteno: 946x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Pavel Pokorný

Nedokončené letiště v Českých Budějovicích

V současné době se projekt letiště jednoznačně jeví jako prodělečný. Jediné řešení je ho zakonzervovat, investice odepsat a počkat, zda se něco změní. V současné době začíná ekonomická recese, lidé budou mít jiné starosti.

23.8.2019 v 10:21 | Karma článku: 12.76 | Přečteno: 433 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak nepadnout... Nebo alespoň jak zase vstát

Minulým blogem jsem si trochu zavařil. Nejen, že mi přišlo několik mailů, ale ve škole se mne ptali i studenti: Co bychom tedy měli konkrétně dělat, aby nás příští krize nesemlela?

23.8.2019 v 8:33 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 343 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Věřitel platí dlužníkovi a jiné čuníkoviny

Nový hit finančních trhů a ekonomicky zaměřených zpravodajských agentur má název výnosová křivka. Že je to nějaký blábol, o kterém jste nikdy neslyšeli? V tom případě je právě tak akorát načase, abyste se doslechli.

23.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.51 | Přečteno: 14001 | Diskuse

Adam Páleníček

Prodej firmy: zn. diskrétně aneb co je M&A

„Budoval jsem firmu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, pořád jsem na ni myslel a něco řešil. Už nechci dál pokračovat, mám teď v životě jiné priority. Dá se to nějak řešit?“ Takových příběhů jsem už slyšel desítky. A řešit se dají.

22.8.2019 v 15:28 | Karma článku: 4.12 | Přečteno: 128 | Diskuse

Jenda Šilhavý

Nechte nám stravenky!

Chci stravenkami platit robotický sex! Bylo jednou jedno Tesco, malé, na periferii velkého města, a dalo se tam platit stravenkami. Všechno.

20.8.2019 v 9:09 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 732 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1293

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Najdete na iDNES.cz