Středa 8. července 2020, svátek má Nora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 8. července 2020 Nora

Stát zdraží vodu? Kdo na tom vydělá? Stát nebo koncerny?

24. 05. 2016 8:59:37
Co stát vlastně dělá a proč? Zdraží podzemní vodu. Proč a komu? Protože se s cenou 15 let nehýbalo? Provozovatel (prodejce vody, většinou zahr. koncer) zaplatí státu více. Super, stát dostane od koncernů více peněz = šťastné lidé?

Politici tleskají, koncerny mají protáhlý obličej a voliči žasnou, co za géniové vedou ministerstva a stát.

Reaguji tímto nejen na článek: Stát chce zdražit podzemní vody, za vodné a stočné si připlatíme.

Konec pohádky. Realita je zde:

 1. Vše zaplatí lidé. Zahraniční koncern není ten, kdo zdražení vody skutečně zaplatí. Systém je nastaven tak, že vodu nakonec zaplatí občané, jako koneční spotřebitelé. Koncern klidně akceptuje vyšší poplatky za cenu podzemní vody. On je totiž zakalkuluje do vodného a stočného, které účtuje lidem a od nich tyto peníze dostane okamžitě zpět.
 2. Cena nerostla. Je třeba srovnat ceny podzemních a povrchových vod. To, že nerostl poplatek za podzemní vody, kterou stát nevyrábí, tudíž ani jemu žádné náklady na její výrobu nevzrostly, je jasné. Je to typický populistický a manipulační argument vyvolávající dojem, že tak je to spravedlivé. Pokud je to tak, v tom případě je třeba srovnat i mzdy. Spravedlivé to bude, pokud to srovnáte na straně nákladů, i na straně příjmů. Máme ceny vody jako ve Francii a v Německu. Lidé za vodu platí totéž a tak státe srovnej mzdy občanům na úroveň Německa a Francie. Tak to bude spravedlivé.
 3. Systém cedník aneb kdo se na české vodě léta pakuje? Voda zdraží, protože státu a vodárnám chybí peníze na obnovu trubek. “Politici“ se diví, že přestože cena vody stále roste, tak vodárnám chybí peníze na obnovu trubek. Proč? Protože „politici“ nainstalovali mezi lidi a vodu soukromé penězovody překupníků a zahraničních koncernů. Těmi se vodárenského odvětví vysávají peníze inkasované od lidí do zahraničí. Dle mého zjištění, je v řadě vodáren podobný systém jako jízdenky a dopravní podnik Praha, jen je více sofistikovaný.
 4. Co navrhují politici? Místo ukončení tunelování vodáren a ukončení drancování peněženek lidí a rozpočtů obcí, necháme peníze z vody téct do zahraničí a v balíku již existujících nákladů jednu položku zvýšíme. Zisk koncernů se přitom odvozuje od velkosti nákladů a návratnosti jejich investic. Důsledek? Zvedneme profit koncernům? Peníze, které od lidí vybereme, z nemalé části opět odtečou do zahraničí. To už jednou udělali? Zavedli tzv. provozní modely. Městům zůstaly trubky a povinnost do nich investovat a koncernům dali do rukou veškeré peněžní toky a právo inkasovat zisk z vody. Co to znamená? Vodárny přišly o jediný zdroj příjmů na obnovu trubek a moudré „politické“ hlavy nastavily legislativu tak, že chybějící peníze investují ze svých rozpočtů města a obec (opět peníze lidí, ale nyní z daní) a ty pak infrastrukturu v hodnotě stovek miliónů zadarmo nebo za stokorunové nájmy předají koncernům k „podnikání“
 5. Pro koho politici pracují? Kdo na tomto všem vydělává, komu je to ku prospěchu? Jak to je s návrhy různých ministerstev, poslanců a komisí za posledních 20 let? Před 20 lety jsme měli v ČR cca 12 státních krajských vodáren, které dodávaly a čistily vodu a měly za povinnost zajistit obnovu vodárenské infrastruktury. Dnes máme v odvětví přes 2500 prodejců vody, většina z nich je v postavení, kdy nemusí stav infrastruktury řešit a mají ze zákona právo inkasovat zisk z vody. Takže pro koho politici a ministerstva pracují?
 6. Jsou z vody financováni politici a politické strany? Ve vodárenství v ČR je nastaven parazitní systém, na který doplácí lidé, města i stát. Všechny politické strany - zprava, doleva - to ví. Peníze vybrané od lidí vybrané za vodu, tečou v řádech miliard korun ročně, do zahraničí a politici toto udržují. Jediný, kdo na tom vydělává, jsou zahraniční koncerny a finanční skupiny. Jak ukazují zkušenosti z Francie a Slovenska, tak jen díky tomu, že si financují politiky, popřípadě dokonce i politické strany. Myslíte, že u nás to funguje jinak?
 7. Rozumní politici. V každé straně jsou rozumní politici, kteří se snaží o nápravu, problém je, že nemají podporu veřejného mínění a tak je mafiáni často udrží dál od postů, kde mohou něco zásadně ovlivnit. Pomoct jim můžeme jedni my lidé – když se budeme o vodu zajímat a začneme nahlas říkat, co chceme a co nechceme. Já chci vodu v rukou obcí.

VODA JE ŽIVOT A NÁŠ ŽIVOT DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!

 1. Iluze regulace zisků koncernů. Stát tvrdí, že zisky z vody koncernům reguluje. Je to z části pravda, ale tato regulace je funkční stejně, jako u regulace zisků z prostituce. Přes veškeré proklamace o fungování regulace, je zde jeden příklad za všechny. Ze Severomoravských vodovodů a kanalizací, a.s. odteklo v jednom roce přes 5 miliard korun. Nejsou v ní již žádné rezervní fondy, kapitálové fondy, ážiové fondy, základní kapitál je snížen na cca 1 miliardu ani nerozdělené zisky ... toto vše zaplatili lidé z České republiky a toto vše odteklo do zahraničí.
 2. Regulace zisků koncernů přes zastupitele? Toto je v řadě regionů absolutní blábol a podvod na občany. Tady máte důkaz, jak probíhá schvalování cen vodného a stočného (do jichž je kalkulován i zisk koncernu). Takto „schvalují“ zastupitelé koncernům zisky z vody v okresních vodárnách. Dostanou odměny a na občany a města kašlou. POZOR! VIDEO JE JEN PRO SILNÉ POVAHY:

Co s tím? Je třeba jim říct dost: VÝZVA VLÁDĚ A POLITIKŮM Nic z toho, co chtějí koncerny (naše peníze) nemusíme řešit, pokud je mezi vodu a lidi nepustíme. Je třeba zrušit překupníky a koncerny mezi lidmi a vodou a nastavit peněžní toky v odvětví tak, že to, co se od lidí za vodu vybere, poteče zpět do obnovy vodárenských sítí. Pro prodej české vody „frantíky“ ani jiné cizince nepotřebujeme. Vodu si umíme prodávat sami – polovina republiky zůstala v rukou vodáren města a obcí a je toho důkazem. Priority měst jsou rozhodně jiné než priority koncernů a stát je zde pro lidi ne pro koncerny.

Každý může něco udělat. Zásadní je mít infromace,chápat ja to funguje, když vodu prodávají vodárny v rukou měst a když ji prodávají vodárny v rukou koncernů. Já dělám toto.

Autor: Radek Novotny | úterý 24.5.2016 8:59 | karma článku: 28.02 | přečteno: 818x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Lukas Baloga

Akciový trh, který překonal Ameriku i Evropu

Čínský akciový trh, definovaný indexem CSI 300 dosáhl v pátek svého pětiletého maxima na základě přibývajících důkazů, že největší rozvíjející se trh na světě se zotavuje z koronavirové pandemie díky masivnímu růstu.

7.7.2020 v 16:08 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 126 |

Ladislav Větvička

Turistycka sezona? Ni, enem smutne čekani na totalni krach...

V medyjach sem tam prosakuju zpravy, kere realně popisuju aktualni stav. Propad letecke dopravy o devadesat procent, propad prodeju aut o osumdesat procent, propad obratu v hospodach o sedumdesat procent...

7.7.2020 v 11:55 | Karma článku: 41.09 | Přečteno: 2378 | Diskuse

Karel Trčálek

Myši Markéty Šichtařové

Nejnovější, byť mírně recyklovaný, článek naší nejcitovanějí ekonomky obsahuje natolik podnětné myšlénky, že jsem neodolal, a jednu z nich rozvinul

7.7.2020 v 8:00 | Karma článku: 17.34 | Přečteno: 577 | Diskuse

Miroslav Křížek

Hladovka českých důchodců

A co hrozí, pokud reforma důchodů nepřijde? V podstatě nastane kolaps veřejných financí, Národní rozpočtová rada přišla s výpočtem, že už kolem roku 2030, kdy do důchodu odejdou silné ročníky. Je nejvyšší čas na reformu systému.

7.7.2020 v 8:00 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 827 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vstup státu do letecké společnosti a jeden památeční obrázek

V neděli 5/7 se objevilo světlo na konci tunelu. Izraelská společnost El Al, národní letecký dopravce, který se dostal do finančních problémů, má naději na ekonomické přežití.

6.7.2020 v 22:30 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1296

Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Najdete na iDNES.cz