Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Voda a půda se neprodává, tvrdili předci. Stalo se a ....

Příští rok zatíží rozpočty domácností a podniků opět růst cen vody. Hlavní důvody růstu cen jsou dva. Prvním důvodem je nutnost investovat do obnovy a rozvoje vodárenských sítí. Druhým je nevýhodné přerozdělování peněz vybraných za vodné a stočné, kdy velká část z inkasovaných peněz do infrastruktury prostě nedoteče, protože skončí na účtech vlastníků nadnárodních koncernů, zcela mimo vodárenské odvětví a dokonce zcela  mimo Českou republiku.

Voda byla léta přehlíženou položkou ve výdajích domácností. Energie, plyn a teplo tvořily větší podíl na výdajích a proto média vodě, ani dění v odvětví vodárenství, nevěnovala pozornost. Cenové nenápadnosti vodárenského monopolu využily privatizační skupiny. V lepším případě zmanipulovali komunální politiky a po privatizaci začaly šlapat cenám na „plyn“. Dnes je voda komoditou, která má největší nárůst cen, ale zisky z ní v odvětví nekončí. Spotřebitelé ji musí zaplatit, alternativa neexistuje a voda zdražuje prakticky každý rok. V řadě českých měst a obcí je ceny vody dokonce vyšší než ve městech západní Evropy. Příjmy občanů v České republice na úrovni západní Evropy ovšem nejsou. 

Z čeho se financuje infrastruktura? Vodné a stočné je jediný vlastní zdroj financí sloužící k financování investic do infrastruktury. Díky nevýhodným privatizacím ziskových částí vodáren neslouží zaplacené vodné a stočné výhradně jako zdroj financí pro rozvoj vodárenských sítí, ale slouží jako zdroj zisků zahraničním společnostem, které vodu „jen“ prodávají.

Stačí selský rozum v otázkách fungování společnosti, přírody i vody? Stačí.

Privatizátoři vodáren slibovali, že zahraniční subjekty zajistí do budoucna inflační růst cen vody. Evidentně se tak nestalo. Nebylo neobvyklé slyšet slib zajištění budoucího inflačního růstu cen vody na dobu až 30 let. Šlo o nejsilnější argument, který lámal odpor soudných zastupitelů, kteří vodu privatizovat nechtěli a používali jen selský rozum – voda a půda se neprodává, stejně jako se nepůjčuje žena a auto. Realita dnes ukazuje, že odpor zastupitelů postavený na myšlence, „prodat vodu je blbost a přijde všechny draho“, byl správný.

„Cena pět eur za kubík vody bude u nás během několika let běžná“, hlásají nyní stejní lidé, kteří pomáhali vodárny privatizovat a lámali odpor zastupitelů sliby „privatizace zajistí inflační růst cen vodného a stočného“, případně přidali verbální osočování z hlouposti a nadáváním do „komoušů“. Titíž lidé dnes jako důvod nehorázného růstu cen vody, který o inflaci ani nesní, tvrdí, že vodárenství přece musí být „samo“-financovatelné, což ovšem platilo i před privatizací zisků vodáren a tito lidé to velmi dobře vědí.

Co s tím? Pokud zůstane zaveden stávající systém přerozdělování příjmů z vodného a stočného, potom ve vodárenství bude stále nedostatek financí, bez ohledu na to, jak vysoké ceny vodného a stočného budou spotřebitelé platit. Důvod je jednoduchý z naplněného měšce bude někdo stále odsypávat a tak přijde daň z trakaře, daň z vody, daň z deště, daň ..... nebo se lidé ozvou a politici vzpamatují, stejně jako ve Francii a Německu. 

První krok jsme udělali. Popsali co se děje, jak to řešit a upozornili jsme vládu a parlament na existenci systému, na který doplácí stát i občané. Zaslali jsme vládě a všem stranám v parlamentu rozbor a důkazy o existenci nevýhodného modelu "odklánějícího" každoročně miliardy korun z vodného a stočného do zahraničí. Ukázali jsme rovněž, že existuje a funguje jiný model, který je efektivnější a pro lidi, města a stát výhodnější.  

Vyzvali jsme je k nápravě nevýhodného systému.

Zde se můžete s výzvou i důkazy seznámit

Autor: Radek Novotný | pondělí 22.12.2014 9:21 | karma článku: 20,21 | přečteno: 822x
  • Další články autora

Radek Novotný

Tunelování vodáren v České republice a drancování peněženek lidí, lze ukončit přes obranu

Proces vedoucí k uzavření vazalských smluv s koncernem, díky kterým byl mezi lidi a okresní vodárnu Vak Zlín instalován soukromý penězovod, kterým tečou zisky z vody do zahraničí, místo do obnovy

27.9.2016 v 10:26 | Karma: 10,37 | Přečteno: 235x | Diskuse| Ekonomika

Radek Novotný

Pokus o mou kriminalizaci a zastrašení skončil fiaskem

Napsala mi paní, která se omlouvala, že nemá peníze na DVD: Jak korporace bohatnou na vodě?, proto se nemůže přidat k lidem, kteří se mnou chtějí spustit nápravu .

22.8.2016 v 15:11 | Karma: 14,33 | Přečteno: 401x | Diskuse| Ekonomika

Radek Novotný

Zcela bez servítek, protože situace je vážná a na servítky není čas

Stát, respektive Ministerstvo zemědělství (Mze), které spravuje v ČR obor vodárenství a má jako hlavní prioritu zajistit soběstačnost jeho financování ví, že jediný zdroj vodáren, jsou peníze za vodné a stočné vybrané od lidí.

21.8.2016 v 14:53 | Karma: 30,25 | Přečteno: 1297x | Diskuse| Ekonomika

Radek Novotný

Politici objevili volební trhák nebo skutečně pochopili v čem je problém s vodou v ČR?

Pan Brabec, ministr životního prostředí, jako první vrcholný politik v ČR pochopil a potvrdil pravdivost mých závěrů, které léta říkám a publikuji, ale zatím jen tu část z nich, která nevede k řešení.

16.8.2016 v 7:52 | Karma: 24,99 | Přečteno: 641x | Diskuse| Ekonomika

Radek Novotný

Předání vody cizincům a fatální důsledky pro občany a města

Vyvedení zisků z vody z rukou městské vodárny na fr. nadnárodní koncern, realizovali především "politici" velkých měst a organizovaná skupina osob jednající v zájmu koncernu, se kterou někteří "politici" těchto měst kooperovali.

11.8.2016 v 7:26 | Karma: 27,87 | Přečteno: 908x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:07

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

  • Počet článků 91
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1387x
Českou vodu si prodávejme sami, bez překupníků a lidé, města i stát na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, opravené trubky v zemi a přitom rozumnou cenu vody.

-----------------------------------------------------------

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ, který pomohl v řadě okresů ČR, ubránit vodárny před zaváděním tzv. "provozních tunelů". Např. Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu tyto regiony čerpají dotace z EU na investice, mají zcela v rukou obchod s vodou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne krmení účtů koncernů v zahraničí.

15 let dokládám, že nám v ČR poteče z kohoutků nezávadná voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. TEČKA.

-------------------------------------------------

Koncerny přišly na nás vydělat, ne řešit naše problémy. V ČR dochází k tunelování vodáren a poškozování zájmu lidí, měst a obcí i státu. Problém jsou politici pracující pro koncerny. Proto jsem se obrátil na soudy a ty potvrzují protiprávní stav. Např. ve Zlíně je možné vrátit vodu zpět do rukou obcí, ale „politici“ pracující pro koncern udržují tok peněz od lidí do zahraničí. Lidé tak přichází každý rok o 70-90 mil. Kč a o půl miliardy z dotací!

Ke každému článku najdete informace i důkazy ZDE: 

www.pravdaovode.cz/voda-300

www.pravdaovode.cz/vodarny www.pravdaovode.cz/cena-vody

www.pravdaovode.cz/co-musime-udelat/

Seznam rubrik